Mi az a lovasterápia

Mire is jó a lovasterápia?

Régi megfigyelés, hogy az állatokkal való foglalkozás elősegíti egyes betegségek gyógyulását, javulását vagy szinten tartását.
A lovasterápia nem csupán a lovakkal kapcsolatos tevékenységek mindennapi elvégzését jelenti, nem merül ki a lógondozás stresszoldó, figyelemelterelő és más pozitív hatásaiban. Lovak és emberek közt szoros kötelék fonódott, melyhez hozzájárulnak a lovaglás során a nagy testű állattal való együttműködés fizikai és pszichés hatásai is.
A ló hátán ülve, annak természetes, harmonikus mozgása az ember háromdimenziós mozgásához hasonló, mely az elmozdulásos impulzusok révén az ember medencéjén és gerincoszlopán keresztül stimulálja a törzsizmok működését, az egyensúly érzékeléséért felelős agyi struktúrák működését. Ezáltal javul a mozgásérzékelés, az egyensúly és a mozgáskoordináció, a kóros izomtónus korrigálódik. A pszichológiai és gyógypedagógiai hatások közül jelentős a figyelem, a gondolkodás és a motiváció fejlődése, az önbizalom erősödése, a ráutaltság érzésének csökkenése, az életöröm érzése. Szociális szempontból nagyon fontos, hogy jelentősen javul a társas érintkezés minősége: a lóval, a terapeutával és a társakkal való együttműködésnek köszönhetően.
Javulnak az érzelmi és akarati funkciók, a kommunikáció fejlődésében jelentős előrelépés várható.
Az Autizmus tünetei:
 
Az autizmus ún. pervazív, átható fejlődési zavar. Ez azt jelenti, hogy a károsodás az élet minden területét érinti. Elsősorban az idegrendszer azon funkciói károsodnak, melyek a kommunikációért, társas kapcsolatokért felelősek. Az esetek kétharmadában mentális retardáció (szellemi visszamaradottság) is társul a kórképhez, de ennek mértéke a kommunikáció nehézsége miatt többnyire nehezen megítélhető. Átlagos intellektus mellett egyes képességek - például a memória, a számolási képesség - kiugróan fejlettek is lehetnek. Egy ilyen autistáról szól az Esőember című amerikai film is.

 

 

A lovasterápia hatásai :

 

Mozgásterápiás szempontból 
-a kóros izomtónus szabályozása
-a mozgás érzékelés javulása
-a testséma fejlődése
-az egyensúly, koordináció javulása
-fejkontroll, törzskontroll javulása

Pedagógiai -gyógypedagógiai -pszichológiai szempontból 
-figyelem, gondolkodás fejlődése
-élmény és tapasztalati kör bővülése
-önbizalom, függetlenség, önkifejezés, életöröm megjelenése
-motiváció fejlődése
-emocionális fejlődés

Szociális szempontból 
-kapcsolatfelvétel és fenntartás képességének fejlődése
-kapcsolat lóval
-kapcsolat a lovaglást vezető szakemberrel
-kapcsolat a társakkal
-érzelmi, akarati funkciók fejlődése
-kommunikációs és interakciós képességek javulása
-szabadidő, sport